Ściemnianie lusterek samochodowych - wyjaśnienie

Udostępnij

Jazda po otwartej drodze pod nocnym niebem ma w sobie niewytłumaczalny urok. Od czasu, gdy w samochodach pojawiły się reflektory, kierowcy byli zafascynowani jazdą nocą. To pragnienie trwa do dziś. W rzeczywistości, wraz z rozwojem technologii nowych samochodów i infrastruktury drogowej, jazda nocą stała się jeszcze bardziej popularna.

Przyciemnianie lusterka samochodowego

Jak każdy kierowca na drodze wie, że to jedna rzecz, aby być samemu w nocy, ale kiedy są inni kierowcy za tobą, może szybko zamienić się w oślepiającą grę, która może złapać unsuspecting motorist unawares. W tym miejscu do gry wkracza technologia, taka jak lusterko z funkcją automatycznego przyciemniania. Mówiąc najprościej, lusterko z automatycznym przyciemnianiem pozwala kierowcy na niezakłóconą jazdę nawet przy świetle reflektorów innych samochodów jadących z tyłu.

Jest coś, co nazywa się efektem Troxlera, który leży u podstaw wynalezienia tych lusterek przyciemniających. Każdy kierowca wie, że to nie bezpośredni promień reflektora odbijający się od lusterka w oczy jest problemem. Jest to okres czystej ciemności, który następuje po tym, co ma potencjał, aby umieścić je w poważne kłopoty.

Producenci lusterek próbowali różnych podejść, aby dojść do zgodnego rozwiązania problemu. Lusterko przyciemniane przechodzi od stanu czystego do zabarwienia, zmieniając swoją nieprzezroczystość w reakcji na odbijające się od niego światło. Większość masowych, budżetowych samochodów nadal muszą być ręcznie przełączane między trybami. Z drugiej strony, coraz więcej nowych samochodów zaczyna być wyposażonych w lusterka z automatycznym przyciemnianiem, ponieważ wymagana technologia staje się coraz bardziej realna na froncie cenowym.

Większość lusterek przyciemniających wykonane są z dwóch szklanych powierzchni, które zawierają żel, który jest wrażliwy na energię elektryczną. System wykorzystuje podwójne czujniki wykrywające światło, które reagują w zależności od poziomu oświetlenia otoczenia. Czujniki reagują na wszelkie odblaski na lusterku i wyzwalają niewielki ładunek elektryczny, który powoduje zmianę nieprzezroczystości lusterka, poprawiając tym samym widoczność dla kierowcy. Po ustąpieniu olśnienia czujniki powracają do pierwotnego stanu, podobnie jak przejrzystość lusterka.

W miarę jak coraz więcej nowych samochodów zaczyna być wyposażonych w ten stosunkowo prosty, ale ważny element technologii, życie staje się lepsze. Poziom bezpieczeństwa na drogach wzrasta i coraz więcej osób doświadcza radości z jazdy pod nocnym niebem.